Крстарење по Медитеран (MSC Fantasia)

MSC Fantasia е италијански брод направен за MSC Cruise. Спаѓа под класата на бродови “Fantasia”. MSC Fantasia започнала со пловидба во декември 2008ма година, а истиот месец на 17ти била крстена од Софија Лорен.

Во јадрото на овој брод ќе најдете вистиски камен пазар со бар кој служи оригинално италијанско еспресо заедно со свежо испечени пецива, како и ителијански gelati сладолед. На неа исто така ќе пронајдете различни барови, како спортски бар, пијано бар, џез бар како и други места каде можете да проследувате спортски случувања и други модерни настани. Уште, може да пронајдете и различни спортски игралишта, за тенис, кошарка, мини голф, трака за трчање и теретана, како и прекрасен забавен воден парк и Формула 1 симулатор.

Една од најспектакуларните работи кои ги нуди MSC Fantasia е вчудоневидувачкиот Клуб на Јахти, уникатен брод во брод кој има свој рецепционери, 24 часа бармени, приватно лоби и своја палуба во стил на оаза. Освен тоа на бродот можете да пробате и пиете најразлични прекрасни коктели од кои некои се служат само на него.

Ден 1 – Скопје – Џенова

Поаѓање од Скопје во 08:00 часот од паркингот кај спортски центар Борис Трајковски. Патување за Џенова преку Србија, Хрватска, Словенија, со попатни паузи.

Ден 2 – Џенова

Пристигнување во Џенова во претпладневните часови. Чекирање на бродот. Слободно време за разгледување на Џенова со водич. Испловување на бродот во 18.00 часот.

Ден 3 – Марсеј

Марсеј е град сместен на јужниот брег на Франција. Претставува втор најголем град во Франција по број на жители (850.000). Денес Марсеј е најголем француски град на Медитеранот и најголемо комерцијално, товарно и крузерско пристаниште. Градот беше Европски Културен Центар во 2013 година. Многу емигранти особено Алжирци останале во градот каде што формирале француско афрички кварт со голем пазар.

Ден 4 – Палма де Мајорка

Палма е главен и најголем град на автономната заедница на Балеарските острови во Шпанија. Сместена е на јужниот брег на Мајорка во заливот Палма. Палма доживува процват како туристичка дестинација од 1950та година, привлекла туристи од целиот свет а работници од внтрешноста на Шпанија. И, еден куриозитет, островот Палма е родно место на познатиот светски тенисер Рафаел Надал.

Ден 5 – Ибица

Марсеј е град сместен на јужниот брег на Франција. Претставува втор најголем град во Франција по број на жители (850.000). Денес Марсеј е најголем француски град на Медитеранот и најголемо комерцијално, товарно и крузерско пристаниште. Градот беше Европски Културен Центар во 2013 година. Многу емигранти особено Алжирци останале во градот каде што формирале француско афрички кварт со голем пазар.

Ден 6 – Пловидба

Уживање во содржините на бродот.

Ден 7 – Неапол

Неапол, што значи “нов град” е главен град на италијанската област Кампанија и трет по големина во Италија, по Рим и Милано Околу 4,4 милиони луѓе живеат во градското подрачје на Неапол, еднa од најголемите метрополи на Средоземното Море. Историскиот центар на градот Неапол е најголем во Европа. Градот се наоѓа во заливот на Неапол, на западниот брег на Јужна Италијa на надморска височина од 450 метри. Се наоѓа помеѓу два значајни вулканските региони.

Ден 8 – Ливорно

Ливорно е Италијански пристанишен град на западниот брег на Тоскана. Познат по вкусната морска храна, ренесансните утврдувања и модерното пристаниште.

Ден 9 – Џенова- Скопје

Пристигнување во Џенова во 08:00 часот. По излегување од бродот поаѓање за Скопје. Попатно застанување во Noventa Di Piave – еден од најголемите Outlet designer во Италија. Продолжување на патот кон Скопје.
часот по локално време.

Ден 10 – Скопје

Пристигнување во Скопје во попладневните часови на 13.10.2019

MSC FANTASIA

ВНАТРЕШНОСТ НА БРОДОТ

ЦЕНАТА НА ПАТУВАЊЕТО Е ВО ЕВРА ПО ЛИЦЕ ВО ДВОКРЕВЕТНА СОБА

(уплатата е во денарска противвредност по курс 62.00)

Цената вклучува:

 • Повратен автобуски превоз на релација Скопје Савона Скопје (удобен високоподен автобус со клима, ТВ + видео)
 • Крстарење според програмата
 • Сместување во избраната категорија на кабина
 • На бродот проширен полн пансион ( појадок, ручек, вечера, ужина ), сите забавни програми и анимации, претстави во театар, влез во казино и дискотека, спортски активности, употреба на фитнес, сауни, базени и џакузи, лежалки
 • Италијанска вечер каде имате можност да се запознаете со капетанот на бродот
 • Организиран разглед на Марсеј, Палма де Мајорка, Ибица, Неапол, Ливорно (се доплаќа само шатл бус од бродот до центарот на градот во местата каде што пристаништето е подалеку од центарот на градот како што се Марсеј, Палма де Мајорка, Ибица)
 • Трошоци за организација на патувањето, лиценциран водич на групата

Цената не вклучува:

 • Пристанишни такси – Еур 140
 • Бакшиш на бродот, еур 10 дневно (во моментот на изготвување на програмата)
 • Патничко осигурување
 • Шатл бус за превоз од пристаниште до центар на град во Марсеј, Палма де Мајорка, Ибица.
 • Ова патување е во организација на туристичка агенција Ел Мундо.

Важни напомени за крстарењето:

 • За ова патување потребен е важечки биометриски пасош
 • 50% од аранжманот по прифаќање на понудата. Остатокот 30 дена пред почеток на патувањето. Уплата се врши исклучиво во денари по курс 62 мкд.
 • За ова патување важат општите услови на патување на Ел Мундо и MSC Cruises