Истанбул е единствен град во светот сместен на два континента Европа и Азија,чија историја започнува пред 2600 години. Истанбул ги чува скапоцените богатства на трите империи на кои некогаш им бил главен град. Тоа е голем космополитски центар каде што се спојуваат исток и запад.

07.03.24 Поаѓање на групата во 17 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори.  08.03.2024Пристигнување во Истанбул во утринските часови, сместување во хотел или се оставаат куферите,па смештајот е по разгледот на Истанбул.Разгледување на градот со локален водич:Хиподромот, Султанахмедовата џамија(со влез) ,Аја Софија, Топкапи музејот-влез во двор…Слободно време за шопинг во Аксарај и Капали Чаршија.Нокевање.                                                                              
09.03.2024Појадок. Со локален водич посета на Цариградската Патријаршија(со влез), боемскиот кварт Балат,со стари дрвени куќи во разни бои,со шармантни барови,ресторани.. Факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај-последна резиденција на Отоманскатa  Империја; факултативно Крстарење со брод по Босфорот. Потоа преку мостовите на Босфорот факултативна посета на Азискиот дел Чамлиџе, од каде има прекрасна панорама на Истанбул.Вечерта посета на национален ресторан ГАР,со богата програма и мени на турската кујна..Ноќевање.

10.03.2024 Појадок.Напуштање на хотелот , па преку мостот Галата се оди до споменикот на Ататурк на плоштадот Таксим и слободно време за прошетка по Таксим, кој изобилува со палати од 19-ти век, продавници со познати брендови,ресторани…Потоа посета на најпознатата продавница за алва, баклава, локуми и др.-Коска.На крај, посета на трговскиот шопинг центар Форум и Декатлон, каде освен шопинг може да се посети аквариумот Turkuazoo. Поаѓање за Македонија преку Грција,ноќно  возење со попатни паузи.

11.03.2024 Пристигнување во Македонија во раните утрински часови  часови.                                                       

ЦЕНА: 7200 ден. за резервации и уплата од 30% до 07.02.2024 г. 07.02.2024г.,

Редовна цена 8200ден.                                                                                                                                                                                                                     

 Во цената е пресметано:

– автобуски превоз на дадената релација  – 2 ноќ/појадок во хотел со 3* во центарот на Истанбул (Лалели)

– разгледување на Истанбул со локален водич

– посета на Цариградската Патријаршија, Балат, Таксим, Коска,Форум….

– организација и придружник на патувањето

Во цената не е пресметано:

– патничко здравствено осигурување – задолжително – 250 ден. до 65г.,над 65г.=400д.

– факултативно крстарење со брод по Босфорот со водич – 20 € (резер. во агенција)

– факултативна посета на палатата Долма Бахче со водич – 40 € (резер. во агенција)

– факултативна посета на Азискиот дел Чамлиџе со водич -10 еур (резер. во агенција)

– вечера со програма во национален ресторан “ГАР”  – 30 € (резер. во агенција)

– влезници за други културни историски знаменитости (Аја Софија,Топкапи музеј…)

За реализација на програмата потребен е минимум од 40 патници

Т. А. БРАН  ТУРС Ви го честита Денот на жената 8 – ми Март.

Збогатете ги вашите доживувања со едно незаборавно патување.

Печати понуда
Печати понуда