Село Бања е на 5 км од Разлог и Банско
Античките и римските колонисти ја донеле во овој крај културата на водолечението и ги изградиле врз овдешните извори првите термо бањи. Во село Бања може да се види целосно Обновена бањи, од кои една изградена од старите Римјани, а втората – од древните Турци.
Овој крај долго време бил сопственост на Отоманската империја, резултатот е мешавина од култури, богата со вкусови кујна, народни традиции и својствено за сите што живеат тука народи гостопримство.

Местоположба:
во село Бања, на 5 километри од Банско и Разлог.

Во хотелот:
еднокреветни соби, двокреветни соби, студиа, апартмани, семејни куќички; бањите на сите простории се со када и има проточна топла минерална вода;
лоби бар (40 места), главен ресторан со летна градина; СПА центар (отворен и затворен базен со топла минерална вода; џакузи; сала за релаксација; СПА капсула; ароматични кади); 2 конференциски сали со капацитет 20 и 70 места; организирање на планински походи, јавање, лов и риболов, рафтинг и др.

Печати понуда

Цените се по СОБА на ДЕН за период 08.09-14.09.2019 и 10.10-19.12.2019 – ПОЛУПАНСИОН

сместување во

цената е за

петок или сабота
(само за 1 ноќ)

петок и сабота
(поврзани 2 ноќи)

недела-четврток

 SGL – без балкун 1 ADL 54 € 40 € 34 €
 SGL – со балкун 1 ADL 56 € 42 € 37 €
 DBL – без балкун 2 ADL 86 € 62 € 55 €
 DBL – со балкун 2 ADL 92 € 68 € 60 €
 STD – без балкун 2 ADL 92 € 68 € 60 €
 STD – со балкун 2 ADL 96 € 72 € 64 €
APP  – со балкун 2 ADL 100 € 72 € 70 €
APP – без балкун 2 ADL 106 € 78 € 64 €
APP  lux – со балкун 4 ADL 154 € 118 € 106 €
APP  lux – без балкун 4 ADL 164 € 124 € 110 €
Доплати, Попусти
возрасен на доп. легло 32 € 24 € 22 €
дете 4-12г. на доп. легло во DBL 20 € 16 € 14 €
дете 4-12г. на доп. легло во STD 20 € 16 € 14 €
дете 4-12г. на доп. легло во APP lux 20 € 16 € 14 €
дете 4-12г. на доп. легло во APP 13 €   11 €    10 €

Цените се во €, плаќање во денарска противвредност 1€ = 62,00 мкд

Цените не важат за верски, национални празници
Петок и сабота (поврзани 2 ноќи) се валидни за минимум 2 или повеќе ноќевања.
Дополнителен кревет е софа кревет или фотелја
Гарантирана резервација е со уплата до 10 дена пред датумот на пристигнување!

За дати 10.10-14.10.2019 и 19.10-23.10.2019 сместување за минимум 3 ноќевања.

Легенда
DBL – двокреветна соба, STD – студио, APP – апартман
ADL – возрасен, CHD – дете,
BB – Ноќевање со појадок, HB – Полупансион

За периодот 22.09 -24.09.2018 сместувањето ќе биде со пакет цени.
Петок и сабота (поврзани 2 ноќи) се валидни за минимум 2 или повеќе ноќевања.
Дополнителен кревет е софа кревет или фотелја.
Деца до 4 г. на дополнителен кревет – бесплатно.
За деца до 12 г. не следуваат бањарки.

Цените се на ДЕН за СОБА и вклучуваат:
Ноќевање со појадок – шведска маса
Вечера – шведска маса или сет мени (без вклучени пијалоци);
Користење термален СПА центар:
Два затворен базени со минерална вода со температура на водата од +31°C и +35°C;
Џакузи;
Сауна;
Парна бања;
Турска бања;
Јапонска бања;
Мраз соба;
Фитнес;
Релакс област;
Користење комбинирано спортско игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ хотелот;
Бебешко легло во собата и бебе столици во ресторанот (ограничени количини);
Необезбеден паркинг со видео надзор;
Транспорт до и од почетната лифт станица за време на ски сезоната;
Туристичка такса;

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ
Деца до 4 г. на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 г.на редовно легло плаќаат цена за возрасни.
За деца до 12 г. не следува бањарка.
Превземање на соба по 14:00 часот,
Напуштање на собата до 12:00 часот.
Рано сместување, (ако има слободни соби, од 08.00-14.00 50% од цената на ден.
За сместување пред 08.00 се плаќа цена на ден.
Доцна ослободување на соба, од 12.00-18.00 50% од цената на ден
По 18 часот се наплатува цена за цел ден.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.
Хотелот го задржува правото да ги измени цените при промена на економските услови.

Печати понуда

Сместување

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

АПАРТМАНИ ЛУКС

Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.


СТУДИО

Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


АПАРТМАНИ СТАНДАРД

Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


ДВОКРЕВЕТНА СОБА

Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.


ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА

Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска ТВ, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

Хотелски содржини

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања.
Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

 • ОСНОВЕН РЕСТОРАН
 • ЛОБИ-БАР
 • БАЗЕНИ-Два базени со големина 400 м3 и 600 м3

Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C.Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.

 • САУНИ
  Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса.
  Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
  Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
  Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
  Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
  Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.
 • АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
  Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
  Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.
 • РИМСКА БАЊА
  Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
  Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
  Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
 • ЈАПОНСКА БАЊА
  Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
  2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
  Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.
Печати понуда