Термин : 05 Март

1 ДЕН СКОПЈЕ – ПИРЕА
Состанок на групата на паркингот спроти спортски центар Борис Трајковски во 15 00ч. Се патува преку гр. премин Богородица со попатни паузи.

2 ДЕН ПИРЕА – САНТОРИНИ
Пристигнување на пристаништето Пиреа во раните утрински часови. Качување во брод и испловување во 07:25 часот. Пристигнување на пристаништето во Санторини во 15:30 часот. Трансфер од пристаниште до хотел со автобус. Сместување. Препорачуваме посета на Фира балконот на Калдерата, највисокиот и најлуксузниот дел на Санторини. Слободно време за индивидуални прошетки и вечера во некоја од автентичните ресторани во Фира, највисокото населено место на островот, прошетка низ тесните калдрмести улички…ќе се искачиме до црквата Света Марија и старата Венецијанска тврдина (една од петте на островот). Враќање во хотел. Ноќевање.

3 ДЕН САНТОРИНИ – АКРОТИРИ-МЕГАЛОХОРИ-ФИРА
Појадок. Целодневен факултативен излет – FULL DAY SANTORINI. Посета на селцето Акротири, одиме кон црвената плажа каде што ќе има можност за фотографирање на импресивната плажа. Продолжуваме кон автентичното и живописно селце – Мегалохори … Продолжуваме кон Фира, балконот на Калдерата, највисокиот и најлуксузниот дел на островот, воедно и главен град на островот. Слободно време за индивидуални прошетки, фотографирање и ручек во некоја од многубројните таверни. Враќање во хотел во попладневните часови. Ноќевање.

4 ДЕН САНТОРИНИ – ПИРГОС – OIA
Појадок. Ексурзијата започнува со посета на Пиргос највисокото населено место на островот, прошетка низ тесните калдрмести улички… ќе се искачиме до црквата Света Марија и старата Венецијанска тврдина (една од петте на островот). Предлагаме посета на винаријата со посета на музеј на традиционално производство на вино во последните 450 години, единствен музеј во Грција кој се наоѓа на 8 метри длабоко во вулканска пештера. Дегустација на 4 различни видови на вулкански вина. Во договорено време заминуваме накај Oia, најбајковитото село на Санторини, посебно познато по најубавиот залез на сонцето… Враќање во хотел. Ноќевање.

5 ДЕН САНТОРИНИ – ПИРЕА – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на собите. Во 14 часот трансфер до пристаниште. Испловување на бродот во 15:30. Пристигнување во Пиреа во 23:30. Ноќно возење со попатни паузи.

6 ДЕН СКОПЈЕ
Пристигнување во Скопје во предпладневните часови.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ со предрезервација на пакет излети: 239€/ 14.820 денари
РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ: 269€ / 16.680 денари

ЦЕНАТА ВКЛУЧУВА:
– превоз со високотуристички автобусна релација Скопје – Пиреа – Скопје
– трансфер со брод на релација Пиреа – Санторини – Пиреа
– трансфер пристаниште – хотел – пристаниште
– 3 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Месариа, Санторини
– организација и придружник на патувањето

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:
Факултатувни излети и програми
– Вечерна посета на Фира – 20€
– Посета на Пиргос и Oia (Иа), залез на сонце – 40€
– Full day Santorini – (превоз + водич) 50€
– Посета на винарија со дегустација на 4 вина и вински музеј
– (превоз+резервација + влезница за винарија + презентација и дегустација + водич) – 30€

ПАКЕТ ИЗЛЕТИ: 130 Еур по лице

– еднокреветна соба 4.200 денари
– задолжително патничко осигурување 300 денари
– Туристичка такса ( 6 еур по лице за три ноќи- се плаќа во агенција)
– Доплата за седиште по избор 20€
– Доплата за празно седиште 150€

НАПОМЕНИ:

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 40 патници.
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
Останатите услови на патување важат според годишниот програм на туристичката агенција.
Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмалку 5 дена пред поаѓање

 

Печати понуда
Печати понуда