Сицилија

Палермo – Катанија – Сирагуза – Џиардини Наксос – Таормина

Термин: 13.04-19.04.2022

Цената на аранжманот изнесува: 370€

Медитеранска дестинација, каде што има одличен спој на традиција, култура, плажи, сино море и превкусна храна.

Програма

1 Ден Скопје-Драч-Бари (350км) 13.04
  Состанок на групата на Дрводекор во 11:00 часот и се продолжува за Струга преку граничен премин Ќафасан Албанија, Драч. Бродот испловува од Драч за Бари во 23:50 часот. Ноќно пловење
2 Ден Бари-Палермо (660км) 14.04
  Во утринските часови пристигнување во Бари. Упатување кон Сицилија – Месини. Пристигнување во Сан Џовани траект – пловење 40 минути. Пристигнување во Мессини и упатување кон Палермо. Пристигнување во вечерните часови и Сместување во хотел. Ноќевање
3 Ден– Палермо – Монреале 15.04
  Појадок. По појадокот разглед на Палермо. Панорамски разглед на Палатата на Норман, Новата Капија,катедралата, плоштадот Виљена и фонтаната на срамот,”Quattro Canti”, Црквата Марторана, театрите Политеама и Масимо. Слободно попладне за шопинг или посета на градот Монреале и катедралата. Враќање во Хотел. Слободни активности. Ноќевање
4 Ден Палермо – Катанија – Сирагуза – Џ.Наксос (380 км) 16.04
  Појадок. Во утринските часови заминување за Катанија Разглед на градот и неговите историски знаменитости. Заминување за Сирагуза-разглед на градот и катедрала, Аполонов храм. Заминување за Џиардини Наксос. Сместување во Хотел Ноќевање
5 Ден–Џиардини Наксос – Таормина (20км) 17.04
  Појадок Факултативно претпладне посета на Етна до 1980 метри, кратери Силвестер. Во 13 часот заминување за Таормина на прошетка каде што ке имате можност да уживате во прекрасна глетка и да се освежите со италијанско вино или добро капучино. Слободни активности до 17 часот. Враќање во Хотел, индивидуални активности. Ноќевање
6 Ден Џиардини Наксос – Бари (500км) 18.04
  Појадок. По појадокот заминуваме за Месина.кратка пауза за индивидуален ручек и прошетка. Продолжуваме кон Бари. Пристигнување во Бари и посета на црквата Св. Никола. Во 20 часот влегување во пристаниште. Пред полноќ исплоување кон Драч
7 Ден Драч-Скопје 19.04
  Пристигнување во Драч, краток одмор за индивидуален појадок. Патувањето продолжува преку граничниот премин Кјафасан. Пристигнување во Македонија во попладневните часови со попатни паузи

Цената ги вклучува следниве услуги:

Ø  Превоз  на наведената релација со високо туристички автобус

Ø  Сместување во хотел  4* во Giardini Naxos/Letojani на база  2 ноќевањa со појадок

Ø  Сместување во хотел  4*  во Palermo на база 2  нокевањa со појадок

Ø  Влезови и дозволи:

 ØКарта за брод Драч-Бари-Драч (Кабина не е вклучено во цената)

Ø  Посета Катанија со видич

Ø  Посета на  Сирагуза со водич

Ø  Посета на Палермо со водич

Ø  Посета на Таормина со водич

Ø  Пратител на патувањето, стручен водич во Сицилија со долгогодишно  и професионално искуство

Ø  Oрганизација на аранжманот, програмата е работена во соработка со туроператор од СИЦИЛИЈА

 Цената не ги вклучува следниве услуги:

Ø  Осигурување 

Ø  Хотелска такса – 8

Ø  Сместување на брод (Ventourist) во кабини Драч-Бари-Драч – 40

Ø  Етна  надморска височина  на 1980 метри – 25

Ø  Ресторан во Палермо со сицилијанска  музика со вечера – 30

Ø  Влезници во Катедрали и културно историски знаменитости

 Факултативите задолжително се резервираaт во агенцијата при самата уплата по избор!

Печати понуда
Печати понуда